rss


Jak prawidłowo oddychać podczas treningu?

W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń.

Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych typu strongman, gdzie pracuje się możliwie najdłużej pod maksymalnym obciążeniem.

Oddychanie to proces zachodzący bezustannie w organizmie. Jego celem jest zapewnienie dopływu tlenu do tkanek i usuwanie z organizmu dwutlenku węgla

Dwa podstawowe modele oddychania:

- oddychanie piersiowe – w którym główną rolę odgrywają mięśnie międzyżebrowe
- oddychanie przeponowe – w którym, biorą udział: przepona i mięśnie brzucha

Normalnie oddychamy sposobem mieszanym, a w sporcie też wykorzystujemy oba sposoby, chociaż inaczej w różnych sytuacjach.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego czy w trakcie wykonywania serii należy oddychać czy tez lepiej robić ją na bezdechu, od razu trzeba stwierdzić, że oddychanie jest tu niezbędne. Na bezdechu możemy robić tylko krótki, kilkusekundowy wysiłek, a przeciętna seria trwa 20-30 sekund.

Pamiętajmy, że zbyt długa przerwa w oddychaniu wywołuje w organizmie gwałtownie narastający stan zagrożenia. Podczas treningu siłowego należy unikać stanów całkowitego wstrzymywania oddechu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zawrotów głowy lub nawet omdlenia.

Zalecenia dotyczące oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń:

- wdech robimy w czasie negatywnej fazy ruchu (opuszczanie ciężaru)
- wydech robimy w czasie pozytywnej fazy ruchu (unoszenie/wyciskanie ciężaru)

Po około dwóch tygodniach stosowania tej zasady będziesz robił to automatycznie i nie będziesz się musiał dłużej zastanawiać jak oddychać podczas wykonywania ćwiczeń.
Źródło: W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń. Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych typu strongman, gdzie pracuje się możliwie najdłużej pod

Zobacz więcej

Wszystko jasne...
11 ( 22 )
2019-07-25 17:32:34 przez fitgirl Skomentuj (0) Dodaj do ulubionych Podobne
Liczy się wnętrze...
43 ( 44 )
2019-07-25 17:32:32 przez fitgirl Skomentuj (0) Dodaj do ulubionych Podobne


Trzeba sobie jakoś radzić...
19 ( 23 )
2019-07-25 17:32:29 przez fitgirl Skomentuj (0) Dodaj do ulubionych Podobne
Już jest Twoja...
31 ( 38 )
2019-07-25 17:32:27 przez fitgirl Skomentuj (0) Dodaj do ulubionych Podobne
Najnowsze z insta @motywujemy24
Motywujemy24.pl - Facebook
Administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za materiały dodawane przez użytkowników, którzy podczas rejestracji zaakceptowali regulamin serwisu. Jeśli uważasz, że materiał znajdujący się w naszym serwisie łamie prawo, bądź narusza zasady, możesz zgłosić ten fakt to administracji serwisu
Momencik, trwa przetwarzanie danych ... Momencik, trwa przetwarzanie danych